Rozliczanie miesiąca

W celu rozliczenia miesiąca, należy przejść do sekcji Księgowość -> Rozlicz miesiąc. Następnie kliknąć w wybrany miesiąc. Uruchomi się kreator, który przeprowadza krok po kroku przez rozliczenia. W zależności od tego czy firma jest płatnikiem VAT, czy nie – ścieżka rozliczania miesiąca może zawierać od 3 do 4 kroków.

Rozliczanie miesiąca

Krok 1. Weryfikacja dokumentów

Przed rozpoczęciem naliczania przez system wysokości składek ZUS, podatku dochodowego i VAT należy potwierdzić, że wszystkie dokumenty zostały wprowadzone do systemu (sprzedaż, koszty, zakup).

Weryfikacja dokumentów

Krok 2. Składki ZUS

Po kliknięciu Wylicz składki ZUS system wygeneruje deklarację ZUS-DRA, wyliczy składki ZUS za dany okres oraz podpowie numer konta, na jaki należy wykonać przelew.

Wylicz składki ZUS

 

Deklarację ZUS-DRA należy przesłać do ZUS korzystając ze swojego profilu ZUS PUE. Dokładna instrukcja znajduje się pod tym linkiem: https://www.firmino.pl/pomoc/skladki-zus/#wysylka-deklaracji-zus-dra-za-pomoca-platformy-pue-zus

ZUS DRA

Po wysłaniu deklaracji i wykonaniu przelewu można potwierdzić rozliczenie ZUS.

Na wysokość podstawy od jakiej naliczane są składki ZUS za dany miesiąc, ma wpływ kwota przelewu do ZUS w danym miesiącu. System automatycznie podpowiada kwotę z poprzedniego wyliczenia, którą w razie konieczności możemy zmienić, klikając w button edytuj.

Krok 3. Podatek dochodowy

Przed wyliczeniem podatku dochodowego można wybrać przysługującą ulgę podatkową, a następnie kliknąć Wylicz podatek dochodowy

Wybór ulgi podatkowej

 

System wyliczy podatek i podpowie numer konta podatkowego do przelewu. Po wykonaniu przelewu można potwierdzić rozliczenie podatku.

Wyliczenie podatku pochodowego

Krok 4. Podatek VAT

Proces rozliczenia podatku VAT składa się z kilku mniejszych etapów. W zależności od tego, czy rozliczamy tylko sprzedaż krajową, czy też podlegamy pod VAT-UE – kreator będzie mniej lub bardziej rozbudowany, zawierając dodatkowe deklaracje do wygenerowania i wysłania.

 

JPK
Po kliknięciu w Utwórz JPK-V7M, system naliczy podatek i wygeneruje deklarację JPK-V7M.

Naliczenie podatku i wygenerowanie deklaracji JPK-V7M

 

Mamy tutaj do wyboru kilka możliwości:

• utwórz ponownie
• wystaw korektę
• edytuj
• podgląd
• wyślij do e-Deklaracje

Plik kontrolny JPK-V7M

 

Wybierając wysyłkę do serwisu e-Deklaracje, system poprosi o podanie kwoty przychodów z ubiegłego roku – jest to wymóg autoryzacyjny przesyłanych danych.

Wysyłka do e-Deklaracji

 

Następnie można sprawdzić status wysyłki, pobrać UPO i przejść do następnego etapu.

Status EPUAP

 

Potwierdzenie przelewu

Na tym etapie należy potwierdzić wykonanie przelewu i rozliczenie podatku VAT.

Potwierdzenie przelewu

Krok 5. Zamknięcie miesiąca

W ostatnim kroku zamykamy miesiąc.

Zamknięcie miesiąca

Na liście, miesiące zamknięte oznaczone są symbolem zamkniętej kłódki. W razie konieczności (np. wystawienia korekty deklaracji) możemy ponownie otworzyć miesiąc korzystając z opcji Akcje -> Otwórz miesiąc.

Czy artykuł był pomocny?