Działalność nierejestrowana - limit w 2025
Wraz z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać nowe limity w podatkach. Tak jest w przypadku działalności nierejestrowanej, swój limit uzależnia ona od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które uległo zmianie od 1 stycznia 2025 roku.
Działalność nierejestrowana w 2025 roku
Definicję działalności nierejestrowanej znajdziemy w ustawie Prawo Przedsiębiorców.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 – nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Ważne jest to, że jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną powyżej, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości. Przedsiębiorca będzie zobowiązany w terminie 7 dni taką działalność zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Kwota działalności nierejestrowanej
Od 1 stycznia 2025 roku zmieniła się wysokość minimalnego wynagrodzenia na kwotę 4666 zł. Limit działalności nierejestrowanej liczony jest jako 75% wartości minimalnego wynagrodzenia. Na rok 2025 daje to limit w wysokości 3499,50 zł. W żadnym miesiącu osoba fizyczna nie może przekroczyć tej wartości, aby dalej prowadzić działalność nierejestrowaną.
- Składka ZUS przedsiębiorcy w 2025 roku
- Fundusz Pracy – czym jest, kto musi go płacić i ile wynosi składka?
- Ile wynosi składka ZUS w 2025 roku? Sprawdź aktualne kwoty
- Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR)
- Koszty w działalności nierejestrowanej
- Działalność nierejestrowana - Na czym polega? Jak założyć? Najważniejsze informacje!

Tomasz Olejniczak
Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak