Koszty w działalności nierejestrowanej

Prowadzenie działalności nierejestrowanej wiąże się z obowiązkiem jej rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT-36 (formularz przeznaczony dla osób rozliczających dochody w ramach skali podatkowej), gdzie wykazujemy zarówno przychody uzyskane z prowadzenia działalności nierejestrowanej, jak i koszty uzyskania tych przychodów.

Koszty w działalności rejestrowanej powinny być odpowiednio udokumentowane. Najlepszym i najprostszym sposobem oraz najbardziej przejrzystym, jest wykazywanie kosztów uzyskania przychodu na podstawie faktur imiennych lub, gdy posiadamy numer NIP, faktur ze wskazaniem wszystkich danych działalności nierejestrowanej.

Co może być kosztem w działalności nierejestrowanej?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku działalności handlowej kosztami uzyskania przychodów będą np. wszystkie zakupione towary do dalszej odsprzedaży.

Koszty uzyskania przychodów rozpoznaje się kasowo, czyli w dacie, gdy rzeczywiście zostanie poniesiony wydatek (dokonanie zapłaty).


Tomasz Olejniczak

Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak