Co to jest biała lista podatników VAT?
Biała lista podatników VAT to narzędzie stworzone z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Pozwala na szybką weryfikację kontrahenta oraz jego firmowego rachunku bankowego. Lista ta funkcjonuje od 1 września 2019 roku i zyskała ogromne znaczenie praktyczne – zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla organów podatkowych.
Czym jest biała lista podatników VAT i do czego służy?
Biała lista podatników VAT – inaczej wykaz podatników VAT – to wykaz prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), ), który obejmuje:
- podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT (zarówno czynni podatnicy VAT jak i zwolnieni z VAT),
- podmioty niezarejestrowane,
- podmioty wykreślone z rejestru,
- podmioty przywrócone do rejestru VAT.
Lista ta jest udostępniona w formie elektronicznej na stronie Ministerstwa Finansów oraz na portalu CEIDG. Dane są aktualizowane raz dziennie, co zapewnia ich wiarygodność w dniu wyszukiwania.
Biała lista podatników VAT pełni przede wszystkim funkcję weryfikacyjną, służy do weryfikacji czy dany kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT (w przypadku odmówienia rejestracji lub wykreślenia z rejestru można sprawdzić powód), a także do potwierdzenia jego numeru rachunku bankowego. Dzięki białej liście przedsiębiorca zawierający transakcję może w łatwy sposób sprawdzić czy wystawione faktury z podatkiem VAT są uzasadnione, a także czy numer rachunku bankowego, który podaje kontrahent do płatności jest jego rachunkiem firmowym. Przypomnijmy, że dokonanie płatności za transakcję przekraczającą 15 000 zł z pominięciem rachunku wykazanego na białej liście podatników VAT wiąże się z brakiem możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów oraz sprawia, że nabywca ponosi ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe w razie, gdy nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji. Zatem weryfikacja kontrahenta na białej liście jest obowiązkową czynnością, jaką przedsiębiorca powinien wykonywać w celu zabezpieczenia swoich interesów oraz uniknięcia negatywnych konsekwencji związanych z odpowiedzialnością za zobowiązania kontrahenta.
Biała lista podatników VAT umożliwia zatem sprawdzenie:
- czy kontrahent figuruje jako czynny podatnik VAT,
- czy wskazany na fakturze (podany do płatności) rachunek bankowy widnieje na białej liście podatników VAT.
Przykład
Firma A kupuje towary od firmy B na kwotę 19 000 zł brutto. Przelew zostaje wykonany na rachunek bankowy wskazany na fakturze, ale ten rachunek nie widnieje na białej liście. W tej sytuacji urząd skarbowy może zakwestionować ujęcie tej faktury w kosztach uzyskania przychodów oraz – w razie nieuiszczenia VAT przez sprzedawcę – pociągnąć firmę A do odpowiedzialności solidarnej.
Aby tego uniknąć, przed dokonaniem płatności wystarczy sprawdzić kontrahenta na białej liście i pobrać potwierdzenie weryfikacji z unikalnym identyfikatorem zapytania.
W jaki sposób korzystać z białej listy podatników VAT?
Biała lista podatników VAT w postaci wygodnej wyszukiwarki dostępna jest na stronie rządowej https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Przy użyciu wyszukiwarki można sprawdzić czy określona firma widnieje na białej liście podatników wraz z wszystkimi numerami rachunków bankowych zgłoszonych jako firmowe. Wyszukiwarka pozwala na sprawdzenie statusu kontrahenta na dzień bieżący, a także na wybrany dzień wstecz (do 5 lat wstecz).
W celu weryfikacji statusu kontrahent i jego numeru rachunku bankowego należy wpisać następujące dane (wybrane):
- numer konta,
- NIP,
- REGON,
- Nazwę podmiotu (minimum 5 znaków z wyłączeniem znaków specjalnych.
Domyślne wyszukiwanie obejmuje sprawdzenie danych kontrahenta na dzień bieżący, w przypadku potrzeby weryfikacji danych kontrahenta wstecz, należy wpisać dane podmiotu w wyszukiwarce, zaznaczyć opcję „zmień datę” i wpisać odpowiednią datę. System wyświetli wówczas informacje aktualne na wskazany dzień. Do wyszukiwanych danych zostanie przypisany unikalny identyfikator wyszukiwania. Potwierdzenie wyszukiwania można wydrukować, a każdy wydruk potwierdzenia zawiera unikalny identyfikator przypisany do danego wyszukiwania.
Jakie dane zawiera wykaz podatników VAT?
Na białej liście podatników VAT można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące kontrahenta, w szczególności takie jak:
- nazwa firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
- numer NIP, REGON i KRS (jeśli został nadany),
- status podmiotu:
- a) w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT,
- b) zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;
- adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
- adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres miejsca zamieszkania, w przypadku nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności – w odniesieniu do osoby fizycznej;
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
- imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
- imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej;
- daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
- podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
- numery firmowych rachunków bankowych.
Szczególnie istotne są rachunki bankowe – na białej liście publikowane są wyłącznie te rachunki rozliczeniowe, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego (wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym) i potwierdzone przez STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej). Rachunki, które widnieją w wykazie podatników VAT zostały pobrane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej po potwierdzeniu w STIR. Na białej liście nie są ujawniane konta prywatne przedsiębiorców (tzw. ROR), nie są to bowiem rachunki rozliczeniowe dedykowane prowadzeniu działalności gospodarczej. W wykazie podatników VAT nie widnieją także rachunki podmiotów niezarejestrowanych jako podatnicy VAT.
Jak się znaleźć na białej liście podatników VAT
Aby znaleźć się na białej liście podatników VAT, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań poza dopełnieniem formalności wynikających z przepisów prawa. Dane firmy widniejące na białej liście podatników VAT są automatycznie pobierane przez szefa KAS z rejestrów publicznych. W razie, gdy zamieszczone w wykazie podatników VAT informacje są nieprawidłowe, istnieje możliwość złożenia wniosku do szefa KAS o ich usunięcie lub sprostowanie.
Jak zgłosić rachunek na białą listę?
Rachunek bankowy pojawia się na białej liście tylko wówczas, gdy został zgłoszony do urzędu skarbowego, a więc podany w odpowiednim zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym. Procedura zgłoszenia rachunku bankowego na białą listę zależy od formy prawnej prowadzonej działalności.
Dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zgłoszenia rachunku dokonuje się na formularzu CEIDG-1. Rachunki bankowe można zaktualizować przez internet (np. wykorzystując Profil Zaufany lub e-dowód), osobiście w urzędzie gminy lub miasta albo wysyłając formularz listem poleconym (z własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza).
Spółki zarejestrowane w KRS i spółki cywilne składają aktualizację bezpośrednio do urzędu skarbowego przez formularz NIP-8 lub NIP-2. Firmy zarejestrowane w KRS składają zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego (NIP-8). Spółki cywilne aktualizują dane spółki cywilnej na formularzu NIP-2. Natomiast osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która nie podlega rejestracji w CEIDG, składają zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7.
Biała lista podatników VAT to kluczowe narzędzie wspierające bezpieczeństwo transakcji gospodarczych i służące do ograniczenia luki podatkowej w podatku VAT, poprzez umożliwienie przedsiębiorcom szybkiej weryfikacji statusu kontrahentów oraz sprawdzenie poprawności ich danych rejestrowych i rachunków bankowych. Warto pamiętać, że obowiązek zgłoszenia rachunku do wykazu podatników VAT spoczywa na przedsiębiorcy – bez dopełnienia tego obowiązku rachunek nie znajdzie się na liście, a kontrahenci mogą odmówić dokonania zapłaty na niezgłoszony rachunek. Regularne aktualizowanie danych i weryfikacja partnerów handlowych to dziś nie tylko dobra praktyka, ale też obowiązek wynikający z przepisów podatkowych.

Karolina Szopa
Księgowa