Data wystawienia faktury a data sprzedaży

Pojęcia „data sprzedaży” i „data wystawienia faktury” są kluczowe z punktu widzenia prawidłowego rozliczenia podatków – zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy towaru lub usługi. Data sprzedaży może być taka sama jak data wystawienia faktury, ale często te daty są różne, dlatego tak ważne jest dla przedsiębiorców, aby znać różnicę pomiędzy tymi pojęciami.

Data wystawienia faktury

Data wystawienia na fakturze wskazuje moment, w którym sprzedawca sporządza fakturę. Data wystawienia jest niezbędnym elementem faktury, jej brak powoduje że faktura jest nieprawidłowo wystawiona.

Faktura jest dokumentem, który powinien odzwierciedlać prawidłowy przebieg zdarzenia gospodarczego – zarówno pod względem przedmiotu transakcji, jak i podmiotów biorących w niej udział i zawierać wszystkie niezbędne elementy wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT; w szczególności datę wystawienia i datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Data sprzedaży

Data sprzedaży na fakturze wskazuje moment, w którym dokonano sprzedaży, czyli dostarczono towar lub wykonano usługę. W zależności czy mamy do czynienia z dostawą towaru czy sprzedażą usługi – data sprzedaży będzie odpowiadać dacie dokonania lub zakończenia dostawy towaru lub dacie wykonania usługi.

Przy czym przez dostawę towarów rozumie się  przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Datą wykonania usługi jest natomiast moment faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania zobowiązany był świadczący daną usługę. Jeżeli świadczone przez przedsiębiorcę usługi rozliczane są w poszczególnych okresach rozliczeniowych, to datą sprzedaży jest wówczas ostatni dzień danego okresu rozliczeniowego.

Streamsoft Firmino

Program do fakturowania online

Przetestuj za darmo przez 30 dni! Prosty i szybki sposób na wystawianie faktur.

Dopuszczalne jest zamienne stosowanie na fakturze określeń: data sprzedaży lub data dokonania dostawy towaru / data wykonania usługi, co zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej sygn. ILPP2/443-208/14-2/AD z dnia 22 maja 2014 roku wydanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu. Wnioskodawca zadał pytanie czy prawidłowym będzie jeśli wystawiana faktura dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług będzie w swojej treści zawierać datę wystawienia faktury oraz zapis – data sprzedaży – tożsamą z datą dokonania dostawy lub wykonania usługi przez Spółkę. W uzasadnieniu interpretacji czytamy, że: „skoro zawarta na fakturze pozycja – data sprzedaży będzie odpowiadać dacie wydania towaru lub wykonania usług, to należy stwierdzić, iż faktura wystawiona przez Wnioskodawcę zawierająca pozostałe wymagane przepisem § 5 rozporządzenia dane będzie prawidłowym dokumentem dostawy towarów lub świadczenia usług. Zamienne użycie na fakturze sformułowania – data sprzedaży – odpowiadające dacie dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi nie skutkuje uznaniem takiej faktury za wadliwą”.

W przypadku, gdy data sprzedaży jest taka sama jak data wystawienia faktury, to data sprzedaży nie jest wówczas obligatoryjnym elementem faktury. Jeżeli jednak data sprzedaży różni się od daty wystawienia faktury, to data sprzedaży musi wtedy znaleźć się na fakturze. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w momencie wystawiania faktury data dostawy towaru lub świadczenia usług nie jest jeszcze znana, wówczas nie ma obowiązku zamieszczania jej na fakturze.


Karolina Szopa

Karolina Szopa

Księgowa