Profil Zaufany ePUAP - niezbędny do wysyłki pliku JPK_VAT!

25 lutego mija termin pierwszej wysyłki pliku kontrolnego JPK VAT. By dostarczyć wygenerowany dokument do urzędu, będziesz potrzebował dostępu do profilu zaufanego ePUAP.

Od 1 stycznia każdy czynny podatnik VAT musi wysyłać do urzędu skarbowego plik kontrolny JPK_VAT. Niezależnie od tego czy rozliczasz się miesięcznie czy kwartalnie, JPK należy wysyłać co miesiąc.

Co to jest Profil Zaufany ePUAP?

Do prawidłowej wysyłki plik kontrolny musi być odpowiednio podpisany. Służy to potwierdzeniu tożsamości przedsiębiorcy, który przesyła dokument. W większych firmach wykorzystuje się podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym. W przypadku mikroprzedsiębiorstw byłoby to kłopotliwe. Dlatego Ministerstwo Finansów umożliwiło podpisanie pliku Profilem Zaufanym ePUAP.

Jak uzyskać dostęp do ePUAPu?

Aby założyć profil zaufany w serwisie ePUAP trzeba wypełnić formularz znajdujący się pod linkiem  https://pz.gov.pl/pz/register . Następnie należy udać się do wybranego urzędu w celu potwierdzenia konta i uzyskania dostępu do serwisu ePUAP.

Jak wysłać plik JPK_VAT do Urzędu Skarbowego?

Moduł Księgowość Online w Streamsoft Firmino pozwoli w prosty sposób wygenerować i wysłać do urzędu skarbowego zarówno plik kontrolny JPK_VAT, jak i deklaracje VAT-7, VAT-UE.

Obecnie pracujemy nad funkcją, która uprości podpisywanie pliku JPK_VAT Profilem Zaufanym ePUAP.

W razie pytań zapraszam do kontaktu:

  • tel: 68 45 66 943
  • e-mail: r.kozdeba@streamsoft.pl


Rafał Kozdęba - Streamsoft

Rafał Kozdęba

Product Manager Streamsoft Firmino