Spis z natury (remament) co to jest i jego ujęcie w PKPiR

Spis z natury, nazywany również remanentem, to zestawienie ilościowe i wartościowe towarów handlowych i materiałów. Stanowi istotny element prowadzenia działalności gospodarczej, a jego prawidłowe sporządzenie ma kluczowe znaczenie dla celów rozliczenia podatku PIT.

Co to jest spis z natury?

Obowiązek sporządzania spisu z natury przez przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR) wynika z art. 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Spis z natury sporządzają zatem zarówno przedsiębiorcy stosujący jako formę opodatkowania skalę podatkową, jak i podatek liniowy. W spisie z natury ujmuje się towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe oraz braki i odpady. Spis z natury obejmuje również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. Towary obce nie podlegają wycenie, wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie towarów z podaniem czyją stanowią własność.

Podatnicy są zobligowani do sporządzenia i wpisania do księgi podatkowej spisu z natury

  • na dzień 1 stycznia,
  • na koniec każdego roku podatkowego,
  • na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
  • w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • w razie zmiany wspólnika lub zmiany proporcji udziałów wspólników,
  • w razie likwidacji działalności gospodarczej.

Jak wskazano w rozporządzeniu obowiązek sporządzenia spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego nie dotyczy podatników, którzy sporządzili spis z natury na koniec poprzedniego roku podatkowego. W tym przypadku zamiast spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego do księgi wpisuje się spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego. Oznacza to, że spis z natury sporządzany na koniec poprzedniego roku podatkowego (np. na dzień 31 grudnia 2024 roku) jest równocześnie spisem z natury na dzień 1 stycznia kolejnego roku podatkowego (odpowiednio na dzień 1 stycznia 2025 roku).

Dodatkowo spis z natury może być sporządzony przez przedsiębiorcę prowadzącego PKPiR w dowolnym momencie w trakcie roku podatkowego. Należy podkreślić, że sporządzenie spisu z natury w trakcie roku podatkowego nie wymaga zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym. Często stosowanym rozwiązaniem przez przedsiębiorców prowadzących działalność handlową lub produkcyjną jest sporządzanie spisu z natury na koniec każdego miesiąca. Dzięki temu obliczona i zapłacona zaliczka na podatek dochodowy za poszczególne miesiące odzwierciedla rzeczywisty dochód przedsiębiorstwa, uwzględniając zmiany w stanie magazynowym oraz bieżące koszty i przychody, co pozwala na bardziej precyzyjne rozliczenie z urzędem skarbowym. Trzeba pamiętać, że sporządzając remanent w innym terminie, niż terminy obowiązkowe wynikające z rozporządzenia, spis z natury w każdym przypadku powinien zostać wpisany do księgi. Stosownie bowiem do art. 24 ust. 3 rozporządzenia spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy, na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie, zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

Jakie dane powinien zawierać spis z natury?

Spis z natury powinien zostać sporządzony w sposób staranny oraz trwały, a także zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie.

Spis z natury zawiera co najmniej następujące dane:

  • imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy),
  • datę sporządzenia spisu,
  • numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
  • szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w art. 24,
  • jednostkę miary,
  • ilość stwierdzoną w czasie spisu,
  • cenę w złotych i groszach za jednostkę miary,
  • wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
  • wartość wynikającą z przemnożenia ilości innych składników wymienionych w art. 24 przez ich cenę jednostkową,
  • łączną wartość spisu z natury
  • klauzulę „Spis zakończono na pozycji …”, podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników),

Zerowy spis z natury

Częstym przypadkiem, szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczą usługi, jest zerowy spis z natury. Należy pamiętać, że nawet jeżeli podatnik na koniec roku nie posiada żadnych towarów handlowych czy materiałów, to w dalszym ciągu ma obowiązek sporządzić spis z natury.

Zerowy spis z natury podlega wpisaniu w ostatniej pozycji Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów zerowej wartości remanentu. Równocześnie zerową wartość spisu z natury należy ująć jako pierwszy wpis otwierający Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów na kolejny rok.

Wycena towarów handlowych i materiałów objętych spisem z natury i ujęcie w PKPiR

Towary handlowe i materiały objęte spisem z natury podlegają wycenie, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury. Podatnik jest obowiązany wycenić je według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe i braki własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpady użytkowe, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania. Przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej. Produkcję zwierzęcą objętą spisem z natury wycenia się według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, z uwzględnieniem gatunku, grupy i wagi zwierząt. W razie przyjęcia wyceny towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo od kosztów wytworzenia, w szczególności z powodu uszkodzenia, wyjścia z mody, należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia.

Spis z natury jest wpisywany do księgi:

  • według poszczególnych rodzajów jego składników lub
  • w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników (zestawienie przechowuje się wówczas łącznie z księgą).

W rozporządzeniu nie wskazano, w której kolumnie należy ująć spis z natury. Remanent ewidencjonuje się pod ostatnią pozycją księgi podatkowej i możliwe są dwa rozwiązania do wyboru przez przedsiębiorcę.

Spis z natury może zostać wpisany w kolumnie 10 księgi podatkowej „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”, jednak stosując to rozwiązanie należy pamiętać, że wartości spisu z natury nie należy uwzględniać przy sumowaniu kosztów zaewidencjonowanych w tej kolumnie PKPiR. Drugim sposobem jest wpisanie spisu z natury w innej w kolumnie 15 PKPiR, która jest wolna i przeznaczona do ujmowania m.in. innych zaszłości gospodarczych poza wymienionymi w kolumnach 1-13.

W jaki sposób spis z natury wpływa na podatek PIT?

Spis z natury jest sporządzany i ujmowany w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów w celu ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu za dany rok podatkowy. Na wartość podatku PIT do zapłaty wpływa kwota różnicy pomiędzy spisem z natury sporządzonym na początek i koniec roku podatkowego.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących Księgi Przychodów i Rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania:

  • powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego – jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
  • pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Jeżeli zatem wartość sporządzonego na koniec roku remanentu jest wyższa od wartości remanentu początkowego za dany rok, to różnica wynikająca z tych remanentów powiększa dochód podlegający opodatkowaniu. Jeżeli natomiast wartość remanentu końcowego jest niższa niż wartość remanentu początkowego, to różnica wynikająca z tych remanentów pomniejsza dochód podlegający opodatkowaniu.


Karolina Szopa

Karolina Szopa

Księgowa