Podatek od działalności nierejestrowanej

Prowadzenie działalności nierejestrowanej przez osobę fizyczną, pomimo wielu uproszczeń i ograniczonych obowiązków formalnych, nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Podatek dochodowy przy działalności gospodarczej, naliczany jest w formie skali podatkowej.

Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami z tej działalności a kosztami uzyskania tych przychodów.

Na potrzeby rozliczeń z urzędem skarbowym przychodem z działalności nierejestrowanej są pieniądze i wartości pieniężne otrzymane lub postawione do dyspozycji w roku kalendarzowym oraz wartość otrzymanych świadczeń – w naturze i innych nieodpłatnych.

Oznacza to, że przychodem podatkowym z tej działalności są tylko kwoty zapłacone przez klienta za towar lub usługę.

Zaliczki na podatek dochodowy w działalności nierejestrowanej

Jednym z przywilejów podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w formule miesięcznej lub kwartalnej. Podatek dochodowy obliczany jest dopiero w składanym rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, a termin zapłaty podatku pokrywa się z terminem ostatecznym składania rocznych zeznań podatkowych, tj. 30 kwietnia.

Sumę przychodów z tytułu działalności nierejestrowanej należy wykazać w części E.1., wierszu 8, pozycja 116, a koszty uzyskania odpowiadające tym przychodom, w pozycji 117. Wzór deklaracji PIT-36 ulega co roku zmianie, więc pola również mogą zostać zmodyfikowane.

Uzyskiwanie przychodów z działalności nierejestrowanej nie wyłącza prawa do wspólnego rozliczenia małżonków.


Tomasz Olejniczak

Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak