VAT-R

Rejestracja jako podatnik VAT to jeden z istotnych etapów prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu konieczne jest złożenie formularza VAT-R. Choć sam dokument może wydawać się skomplikowany, prawidłowe jego uzupełnienie nie musi być trudne. Oto przewodnik krok po kroku, który pozwoli uniknąć błędów i sprawnie przejść przez procedurę rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Czym jest formularz VAT-R i kiedy należy go złożyć?

Formularz VAT-R to zgłoszenie rejestracyjne/aktualizacyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Przy czym składając druk VAT-R można dokonać:

  • rejestracji jako podatnik czynny lub
  • rejestracji jako podatnik zwolniony – w tym przypadku można, ale nie trzeba składać formularza VAT-R.

Formularz VAT-R to oficjalny dokument służący rejestracji podmiotów jako podatników VAT – zarówno krajowych, jak i unijnych (VAT-UE). Formularz VAT-R składa się również w celu aktualizacji danych podatnika.

Formularz VAT-R należy złożyć najpóźniej  w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT. Aktualnie (od 1 stycznia 2025 roku) obowiązuje wersja 18 formularza VAT-R. Zgłoszenie rejestracyjne/aktualizacyjne VAT-R można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub złożyć elektronicznie.

Formularze elektroniczne VAT, w tym formularz VAT-R można znaleźć na rządkowej stronie e-Deklaracje (Portal Podatkowy udostępniony przez Ministerstwo Finansów). Zamieszczone na stronie dokumenty elektroniczne można złożyć za pomocą wybranego formularza lub narzędzia do wysyłki xml. Wszystkie formularze interaktywne na Portalu Podatkowym można złożyć wyłącznie z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Aktualny status i UPO dostępne są w usłudze Status wysłanej e-Deklaracji.

Natomiast logując się na rządowym portalu Biznes.gov.pl możliwe jest złożenie druku VAT-R jako załącznik do wniosku o wpis lub zmianę wpisu w CEIDG. W tym przypadku wniosek wraz z załącznikami można podpisać zarówno podpisem kwalifikowanym, jak i profilem zaufanym.

Jak wypełnić formularz VAT-R?

Wypełniając formularz VAT-R w pierwszej kolejności należy wpisać identyfikator podatkowy NIP podatnika w poz. 1 (lewy górny róg formularza VAT-R). Należy przy tym pamiętać, że osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zawsze posługują się numerem NIP, nie PESEL. Zatem w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej należy wpisać NIP przedsiębiorcy. W przypadku spółki cywilnej, podaje się NIP spółki, ponieważ w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług to spółka cywilna (a nie jej wspólnicy) jest odrębnym podatnikiem VAT.

Uwaga!

Pozycji 1 „Identyfikator podatkowy NIP podatnika” nie wypełnia się, w przypadku gdy zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług składa podmiot, który wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub wnioskiem o zmianę wpisu w CEIDG występuje o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Część A Cel i miejsce złożenia zgłoszenia oraz informacja dotycząca właściwości naczelnika urzędu skarbowego

Sekcja A formularza VAT-R (wer. 13)

Poz. 4 – Cel złożenia zgłoszenia

Należy zaznaczyć właściwy cel złożenia formularza:

  • „1. rejestracja” – w przypadku zgłoszenia rejestracyjnego jako podatnik VAT,
  • „2. aktualizacja danych” – gdy zgłoszenie rejestracyjne zostało już złożone, a teraz dokonywana jest zmiana danych wcześniej zgłoszonych (np. aktualizacja danych podatnika).

Poz. 5 – Naczelnik urzędu skarbowego, do którego jest adresowane zgłoszenie

Przez naczelnika urzędu skarbowego, do którego jest adresowane zgłoszenie, rozumie się naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Należy zatem wpisać pełną nazwę urzędu skarbowego właściwego dla celów rozliczenia podatku VAT. Dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG jest to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika (analogiczny jak dla celów podatku dochodowego).

Poz. 6 – Organ podatkowy oraz jego adres w państwie, w którym podatnik posiada siedzibę

Pole to należy wypełnić wyłącznie w przypadku, gdy podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski.

Poz. 7 – Kod kraju organu podatkowego, o którym mowa w poz. 6

Pole pozostaje puste, jeśli nie wypełniono poz. 6.

Poz. 8 – Zakres zmiany danych

Pole to wypełnia się wyłącznie w przypadku zaznaczenia w poz. 4 opcji „2. aktualizacja danych”:

  • należy zaznaczyć „1”, jeśli zmiana nie ma wpływu na właściwość urzędu skarbowego,
  • należy zaznaczyć „2”, jeśli zmiana skutkuje zmianą właściwego urzędu (np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG).

Poz. 9 – Poprzedni naczelnik urzędu skarbowego

To pole wypełnia się wyłącznie w przypadku, gdy w poz. 8 zaznaczono opcję „2”. Należy wówczas pełną nazwę urzędu skarbowego właściwego przed zmianą.

Część B Dane podatnika

Sekcja A formularza VAT-R (wer. 13)

B.1. – w tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika, przy czym należy zwrócić uwagę, że pola oznaczone:

* dotyczą podatnika niebędącego osobą fizyczną,

** dotyczą podatnika będącego osobą fizyczną (w tym również przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG).

Poz. 10 – Rodzaj podatnika

Należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat, określający status prawny podatnika:

  • „1” – podatnik niebędący osobą fizyczną (np. spółka z o.o.)
  • „2” – osoba fizyczna (np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG)
  • „3” – osoba zagraniczna – przez osobę zagraniczną należy rozumieć podatnika nieposiadającego na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej

Poz. 11 – Grupa VAT

Należy zaznaczyć „tak” lub „nie”.

Poz. 12, 13,14,15 – następnie podaje się dane identyfikacyjne podatnika według opisu poszczególnych pól, zwracając szczególną uwagę na oznaczenie * i **. Oznacza to, że w polu 12 Nazwa pełna* / Nazwisko, pierwsze imię, drugie imię**:

  • podatnik niebędący osobą fizyczną podaje pełną nazwę firmy,
  • podatnik będący osobą fizyczną podaje nazwisko, pierwsze imię, drugie imię

B.2. Adres siedziby* / Adres zamieszkania**

I tak według oznaczeń * i **:

  • podatnik niebędący osobą fizyczną podaje adres siedziby,
  • podatnik będący osobą fizyczną podaje adres zamieszkania.

B..3. Dane identyfikacyjne podatnika będącego osobą zagraniczną

Wypełnia się wyłącznie w przypadku podatnika będącego osobą zagraniczną – rzez osobę zagraniczną należy rozumieć podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju.

Część C Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

W tej części należy wskazać sposób opodatkowania podatnika podatkiem VAT, przekazać informacje dotyczące składania deklaracji rozliczeniowych oraz określić, czy podatnik planuje dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych. W częściach C.1., C.2., C.3. należy zaznaczyć właściwe dla podatnika kwadraty, również w przypadku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego.

C.1. Okoliczności określające obowiązek podatkowy

Sekcja C1 formularza VAT-R (wer. 13)

W tej części należy wybrać właściwy dla podatnika kwadrat określający obowiązek podatkowy dla celów VAT spośród pól 27-42 (tylko jedna z opcji może zostać zaznaczona). Wyjaśnienie poszczególnych pozycji 27-42:

Poz. 27 – podatnik nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy

Pole to należy zaznaczyć, jeżeli podmiot nie spełnia definicji podatnika VAT określonej w art. 15 ustawy o VAT – czyli nie prowadzi działalności gospodarczej. Dotyczy to wyłącznie organów administracji publicznej.

Poz. 28 – podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju i nie przysługuje mu zwolnienie, o którym mowa w art. 113a ust. 1 ustawy

Zaznaczenie tej pozycji jest wymagane, jeżeli podatnik nie ma siedziby działalności w Polsce.

Poz. 29 – podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą nie ma prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy

Pozycję tę należy zaznaczyć, gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą i z racji rodzaju wykonywanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, od początku prowadzenia działalności nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT (np. sprzedaż wyrobów jubilerskich lub usług prawniczych). Co do zasady przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospdoarczą przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT, czyli do limitu obrotów 200.000 zł, jednak niektóre rodzaje czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały wyłączone z prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 albo 9 ustawy o VAT. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej  w zakresie chociażby jednej z tych czynności, mają obowiązek rejestracji do VAT od początku prowadzenia działalności zaznaczając poz. 29 na formularzu VAT-R. Pełny katalog wyłączeń ze zwolnienia podmiotowego z VAT określono w art. 113. ust. 13 ustawy o VAT.

Poz. 30 – podatnik będzie korzystać (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy

Pozycję tę zaznacza się, jeśli podatnik zamierza korzystać (korzysta) ze zwolnienia z VAT z uwagi na nieprzekroczenie limitu obrotów (200 000 zł rocznie). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe przysługujące większości przedsiębiorców (poza wyłączeniami wskazanymi w art.  113. ust. 13 ustawy o VAT). W przypadku zamiaru korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie jest wymagane złożenie formularza VAT-R. Przedsiębiorca może dobrowolnie złożyć wówczas formularz VAT-R, zaznaczając pozycję 30 i tym samym dokonując rejestracji jako podatnik zwolniony z VAT.

Poz. 31 – podatnik będzie korzystać (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113a ust. 1 ustawy

Dotyczy podatników zagranicznych posiadających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż Polska, który zamierzają korzystać (korzystają) w Polsce ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113a ust. 1 ustawy o VAT w ramach procedury SME.

Poz. 32 – podatnik będzie dokonywał (dokonuje) sprzedaży wyłącznie zwolnionej od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1, z wył. pkt 3, i art. 82 ustawy

Pozycję tę należy zaznaczyć, jeśli przedsiębiorca zamierza dokonywać (dokonuje) wyłącznie sprzedaży zwolnionej przedmiotowo z VAT, czyli ze względu na rodzaj czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej np. usługi medyczne, edukacyjne, opiekuńcze po spełnieniu określonych warunków. Zwolnienia muszą wynikać z art. 43 ust. 1 (z wyjątkiem pkt 3 – rolnik ryczałtowy) lub art. 82 ustawy o VAT.

Poz. 33 – podatnik będzie korzystać (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy

Pole to zaznacza się wyłącznie w przypadku dostaw produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenia usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Poz. 34 – podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 albo 9 ustawy

Zaznaczenie tej pozycji oznacza dobrowolną rezygnację ze zwolnienia podmiotowego ( do limitu obrotów 200 000 zł w skali roku), czyli sytuację, gdy podatnik mimo braku obowiązku rejestracji do VAT, decyduje się zostać czynnym podatnikiem VAT.

Poz. 35 – podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy

Dotyczy rezygnacji ze zwolnienia z VAT dla rolników ryczałtowych.

Poz. 36 – podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113a ust. 1 ustawy

Pole to dotyczy podatników zagranicznych rezygnujących z procedury SME.

Poz. 37 – podatnik traci (utracił) zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy

Zaznacza się, w sytuacji, gdy przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia podmiotowego z VAT, ale utracił prawo do tego zwolnienia ze względu na przekroczenie limitu obrotów (200 000 zł w skali roku).

Poz. 38 – podatnik traci (utracił) prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113a ust. 1 ustawy

Pole to dotyczy podatników zagranicznych, którzy utracili prawo do korzystania z procedury SME.

Poz. 39 – podatnik wykonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy

Należy zaznaczyć, jeżeli podatnik wykonuje czynności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, powodujące obowiązkową rejestrację jako jako czynny podatnik VAT niezależnie od wysokości obrotów (np. sprzedaż metali szlachetnych, usług doradczych, prawniczych, jubilerskich). Przedsiębiorcy, którzy planują wykonywanie chociażby jednej z tych czynności, mają obowiązek rejestracji do VAT przed dniem dokonania tej czynności.

Poz. 40 – dostawca nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju będzie dokonywał (dokonuje) wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość

Zaznaczenie tej pozycji dotyczy dostawców zagranicznych, którzy będą realizować wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO) z terytorium Polski.

Poz. 41 – podatnik będzie ułatwiał (ułatwia) dostawy, o których mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy

Pozycję tę należy zaznaczyć, jeżeli podatnik prowadzi platformę elektroniczną, za pośrednictwem której ułatwia dostawy towarów B2C z art. 7a ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Poz. 42 – podatnik będzie ułatwiał (ułatwia) ) dostawy i świadczenia, o których mowa w art. 109b ust. 1 ustawy

Pole to zaznacza się, jeżeli podatnik ułatwia sprzedaż towarów lub usług za pośrednictwem platformy cyfrowej, nie jest w stosunku do tych transakcji podatnikiem, ale ma obowiązek raportowania, dotyczy przepisów o ewidencji z art. 109b ust. 1 ustawy o VAT.

Poz. 43 – w tym polu należy wpisać datę w formacie dzień – miesiąc – rok, od której podatnik:

  • korzysta ze zwolnienia,
  • będzie korzystał ze zwolnienia,
  • traci prawo do zwolnienia,
  • rezygnuje z prawa do zwolnienia.

Poz. 44 – dotyczy podatników świadczących usługi finansowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy i chcą albo zrezygnować ze zwolnienia z VAT albo ponownie z niego skorzystać. W polach 45-48 podaje się daty związane z sytuacją zaznaczoną w pozycji 44.

Poz. 49 – dotyczy małych podatników, którzy zamierzających skorzystać/utracili prawo/rezygnują z metody kasowej w VAT, należy zaznaczyć właściwy kwadrat:

  1. podatnik wybiera (wybrał) metodę kasową
  2. podatnik traci (utracił) prawo do rozliczania się metodą kasową
  3. podatnik rezygnuje (zrezygnował) z metody kasowej
    Natomiast w polach 50-53 podaje się daty związane z sytuacją zaznaczoną w pozycji 49.

Poz. 54 – dotyczy podatników, którzy zamierzających skorzystać/rezygnują ze składania  plików JPK w okresach kwartalnych (pliki JPK_V7K – część ewidencyjna pliku JPK przekazywana co miesiąc, a część deklaracyjna co kwartał). Natomiast w polach 55-56  podaje się daty związane z sytuacją zaznaczoną w pozycji 54.

Poz. 57 – to szczególne procedury, które zgłasza się poprzez zaznaczenie właściwego kwadratu:

  1. podatnik zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy wybiera (wybrał) opodatkowanie w formie ryczałtu usług taksówek osobowych
  2. podatnik zgodnie z art. 114 ust. 4 ustawy rezygnuje (zrezygnował) z opodatkowania w formie ryczałtu usług taksówek osobowych
  3. podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 122 ustawy
  4. podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia zgodnie z art. 123 ustawy

Natomiast w polach 58-59  podaje się daty związane z sytuacją zaznaczoną w pozycji 57.

C.2 Informacje dotyczące składania deklaracji

Sekcja C2 formularza VAT-R (wer. 13)

W części C.2 wskazuje się, jakiego rodzaju deklaracje VAT będą składane przez podatnika oraz od jakiego okresu będą obowiązywać.

Poz. 60 – deklaracje miesięczne, zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy

Pozycję należy zaznaczyć, jeżeli podatnik będzie składać plik JPK za okresy miesięczne (JPK_V7) Dotyczy to podatników VAT czynnych, którzy nie spełniają warunków do rozliczania kwartalnego albo nie wybrali takiej opcji. Miesięczne rozliczenia są domyślnym trybem dla nowych podatników VAT.

Poz. 61 – deklaracje kwartalne, zgodnie z art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy

Należy zaznaczyć, jeśli podatnik wybiera rozliczanie kwartalne, na podstawie art. 99 ust. 2 lub ust. 3 ustawy o VAT. Warunkiem jest spełnienie kryteriów określonych w przepisach oraz odpowiednie zgłoszenie tej formy rozliczania.

Poz. 62 – VAT-8, zgodnie z art. 99 ust. 8 ustawy

Pole to należy zaznaczyć, jeżeli podatnik niebędący czynnym podatnikiem VAT zamierza nabywać towary z UE i będzie z tego tytułu zobowiązany do złożenia deklaracji VAT-8.

Poz. 63 – VAT-12, zgodnie z art. 114 ust. 3 ustawy

Pozycja ta dotyczy podatników świadczących usługi przewozu osób taksówkami i korzystających z opodatkowania ryczałtem, którzy będą zobligowani do złożenia deklaracji VAT-12.

Poz. 64–67 – okres, za który zostanie złożona pierwsza deklaracja

W tych pozycjach należy wskazać pierwszy okres rozliczeniowy, którego będzie dotyczyć deklaracja VAT. Jeśli zaznaczono:

  • deklarację kwartalną – wypełnia się 64 (kwartał) i 65 (rok),
  • deklarację miesięczną – wypełnia się 66 (miesiąc) i 67 (rok).

C.3 Informacje dotyczące wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych

Sekcja C3 formularza VAT-R (wer. 13)

Część C.3 służy wskazaniu, czy podatnik będzie uczestniczyć w transakcjach z kontrahentami z innych krajów Unii Europejskiej. Wypełnienie tej części formularza VAT-R oznacza rejestrację jako podatnik VAT-UE.

Poz. 68 – podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny będzie dokonywać (dokonuje):

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy,
  • nabywania usług, które podlegają przepisom art. 28b ustawy (import usług).

Zaznaczenie tej pozycji jest obowiązkowe dla czynnych podatników VAT, którzy planują wewnątrzwspólnotowe transakcje.

Poz. 69 – podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny lub osoba prawna niebędąca podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy będzie dokonywał lub dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Należy zaznaczyć, jeżeli podatnik nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale będzie dokonywał (dokonuje) nabycia towarów z innych krajów UE. Obowiązek rejestracji do VAT-UE dotyczy firm korzystających ze zwolnienia z VAT, które przekroczyły limit 50 000 zł wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W przypadku podmiotów, które wybierają opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez złożenie pisemnego oświadczenia o takim wyborze, zaznaczenie tego kwadratu jest równoznaczne ze złożeniem takiego oświadczenia.

Poz. 70 – podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny będzie świadczył lub świadczy usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, lub będzie nabywał lub nabywa usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy, jeżeli usługi te stanowiłyby u podatnika import usług

Pole to należy zaznaczyć, jeśli podatnik zwolniony z VAT będzie świadczyć lub nabywać usługi objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia w UE, które traktowane są jako import usług.

Poz. 71 – przewidywana data rozpoczęcia wykonywania czynności, o których mowa w poz. 68, 69 lub 70

W tej pozycji należy wpisać datę (dzień – miesiąc – rok) przewidywanej pierwszej czynności unijnej.

Poz. 72 – podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE zaprzestał dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz świadczenia usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, oraz nabywania usług, do których stosuje się art. 28b ustawy, jeżeli usługi te stanowiłyby u podatnika import usług

Pozycję tę należy zaznaczyć, jeśli podatnik zaprzestaje uczestniczenia w transakcjach unijnych, czyli chce dokonać wyrejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Poz. 73 – data zaprzestania wykonywania czynności, o których mowa w poz. 72

W przypadku zaznaczenia poz. 72 należy wpisać datę (dzień – miesiąc – rok) zaprzestania transakcji unijnych.

D Wniosek o potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT (art. 96 ust. 4 ustawy)

Sekcja D formularza VAT-R (wer. 13)

Poz. 74 – Podatnik wnioskuje o wydanie potwierdzenia zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego albo podatnika VAT zwolnionego

W tej pozycji należy wskazać, czy podatnik żąda wydania urzędowego potwierdzenia rejestracji jako:

  • podatnik VAT czynny,
  • lub podatnik VAT zwolniony.

W tym celu należy zaznaczyć:

  • „1. tak” – jeśli potwierdzenie ma zostać wydane,
  • „2. nie” – jeśli podatnik nie potrzebuje potwierdzenia.

Złożenie wniosku o wydanie potwierdzenia wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 zł. Opłata ta dotyczy wyłącznie uzyskania papierowej decyzji stanowiącej potwierdzenie rejestracji jako podatnika VAT czynnego albo podatnika VAT zwolnionego, natomiast sama rejestracja jako podatnik VAT czynnego albo podatnik VAT zwolniony niej jest objęta żadną opłatą.  Brak zaznaczenia tej pozycji oznacza, że potwierdzenie rejestracji nie będzie wystawione, a sam wpis do rejestru VAT zostanie dokonany bez dodatkowego dokumentu. Po dokonaniu rejestracji status podatnika VAT można sprawdzić samodzielnie na białej liście podatników VAT. Możliwy jest także wydruk potwierdzenia, że dana firma figuruje w rejestrze VAT.

E Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika

Sekcja E formularza VAT-R (wer. 13)

Część E służy złożeniu podpisu lub osoby reprezentującej podatnika. Podpis potwierdza prawdziwość informacji podanych w formularzu VAT-R. Należy mieć na uwadze, że w przypadku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przez pełnomocnika, na podstawie którego podmiot został zarejestrowany jako podatnik VAT, pełnomocnik ten zgodnie z art. 96 ust. 4b ustawy odpowiada solidarnie wraz z zarejestrowanym podatnikiem do kwoty 500 000 zł za zaległości podatkowe podatnika powstałe z tytułu czynności wykonywanych w ciągu 6 miesięcy od dnia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego. Odpowiedzialności tej nie stosuje się, jeżeli powstanie zaległości podatkowych nie wiązało się z uczestnictwem podatnika w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej (art. 96 ust. 4c ustawy).

Poz. 75 – imię

W tym polu należy wpisać pierwsze imię osoby podpisującej zgłoszenie – podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.

Poz. 76 – nazwisko

Należy wpisać nazwisko osoby podpisującej zgłoszenie – podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.

Poz. 77 – telefon kontaktowy

Pole opcjonalne. Wskazanie numeru telefonu może ułatwić kontakt urzędnika z osobą składającą formularz w razie wątpliwości.

Poz. 78 – adres e-mail

Również pole fakultatywne. Wpisanie adresu e-mail umożliwia urzędowi kontakt drogą elektroniczną w sprawach dotyczących zgłoszenia.

Poz. 79 – data wypełnienia

Należy podać dzień, miesiąc i rok wypełnienia formularza i jego podpisania.

Poz. 80 – podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika

W tej pozycji należy złożyć czytelny podpis osoby uprawnionej. W przypadku składania formularza papierowego jest to podpis własnoręczny. W przypadku składania formularza drogą elektroniczną (np. przez e-Deklaracje lub portal Biznes.gov.pl) podpis ten zastępuje podpis kwalifikowany lub profil zaufany.


Karolina Szopa

Karolina Szopa

Księgowa